Süni intellekt və rəqəmsallaşma: Azərbaycanın inkişaf modelində yeni mərhələ
Müasir dünyada texnologiya artıq sadəcə alət deyil, dövlətlərin gücünü, rəqabət qabiliyyətini və gələcək inkişaf trayektoriyasını müəyyən edən əsas faktordur. Xüsusilə süni intellektin tətbiqi, data mərkəzlərinin yaradılması və rəqəmsallaşma sahəsində aparılan islahatlar ölkələrin iqtisadi, sosial və idarəetmə sistemlərinin keyfiyyətini birbaşa formalaşdırır. Bu baxımdan Azərbaycan Respublikasında həyata keçirilən rəqəmsal transformasiya siyasəti strateji əhəmiyyət daşıyır. Bu mövzu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə səsləndirdiyi fikirlər bir daha göstərdi ki, Azərbaycan yalnız bu günü deyil, onilliklər sonranı hədəfləyən inkişaf modelini formalaşdırır. Dünya təcrübəsi sübut edir ki, süni intellekt texnologiyalarının dövlət idarəçiliyinə, sənayeyə, səhiyyəyə, təhsilə və təhlükəsizlik sahələrinə inteqrasiyası ölkələrin inkişaf sürətini dəfələrlə artırır. Prezident İlham Əliyevin çıxışında bu məqamların xüsusi olaraq vurğulanması təsadüfi deyil. Çünki rəqəmsallaşma yalnız texniki modernləşmə deyil, idarəetmədə çeviklik, şəffaflıq və effektivliyin təmin olunması deməkdir.
Azərbaycan bu istiqamətdə ardıcıl siyasət apararaq rəqəmsal dövlət modelinə keçidi sürətləndirir. Elektron hökumət platformalarının genişləndirilməsi, dövlət xidmətlərinin onlayn müstəviyə daşınması və məlumatların vahid sistemlər üzərindən idarə olunması bu strategiyanın praktik nəticələridir.
Yeni rəqəmsal arxitekturanın əsas elementlərindən biri də data mərkəzlərinin yaradılmasıdır. Müasir dövrdə məlumat resursları strateji sərvət hesab olunur. Məlumatların ölkə daxilində saxlanılması və emalı milli təhlükəsizlik, informasiya suverenliyi və iqtisadi müstəqillik baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Prezidentin vurğuladığı kimi, data mərkəzləri yalnız texnoloji obyekt deyil, eyni zamanda ölkənin rəqəmsal dayanıqlığının təminatıdır. Bu mərkəzlər süni intellekt alqoritmlərinin işləməsi, böyük verilənlərin (big data) analizi və innovativ həllərin inkişafı üçün fundamental baza rolunu oynayır.
Süni intellektin tətbiqi iqtisadiyyatın ənənəvi sahələrini belə yenidən formalaşdırır. Energetika, kənd təsərrüfatı, logistika və sənaye sektorlarında ağıllı sistemlərin istifadəsi məhsuldarlığı artırır, xərcləri azaldır və qərar qəbuletmə prosesini optimallaşdırır.
Azərbaycan üçün bu texnologiyalar post-neft dövrü iqtisadiyyatının əsas hərəkətverici qüvvələrindən birinə çevrilə bilər. Prezident İlham Əliyevin bu istiqamətdə verdiyi mesajlar göstərir ki, ölkə innovasiyaya əsaslanan iqtisadi modelə keçidi strateji prioritet kimi qəbul edir.
Yeni rəqəmsal arxitekturanın uğuru yalnız texnologiya ilə deyil, insan kapitalı ilə ölçülür. Süni intellekt mütəxəssislərinin hazırlanması, gənclərin İT sahəsinə yönləndirilməsi və rəqəmsal savadlılığın artırılması bu strategiyanın ayrılmaz hissəsidir. Dövlətin bu sahədə atdığı addımlar gələcəkdə Azərbaycanın regional texnologiya mərkəzinə çevrilməsi üçün real zəmin yaradır.
Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən müşavirədə səsləndirilən fikirlər Azərbaycanın gələcək inkişaf yolunun aydın konturlarını ortaya qoyur. Süni intellektin tətbiqi, data mərkəzlərinin qurulması və rəqəmsallaşma islahatları ölkənin iqtisadi gücünü, idarəetmə keyfiyyətini və beynəlxalq rəqabət qabiliyyətini artıracaq əsas amillərdir.
Bu yeni rəqəmsal arxitektura Azərbaycanın yalnız regionda deyil, qlobal miqyasda da müasir, innovativ və dayanıqlı dövlət kimi mövqeyini möhkəmləndirəcək.