SOCAR Cənubi Qafqazda tam elektrik enerjisi ilə işləyən ilk doldurma stansiyasını açıb
SOCAR fevralın 20-də Tbilisidə Cənubi Qafqazda tam elektrik enerjisi ilə işləyən ilk doldurma stansiyasını açıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu, regionun enerji transformasiyasında mühüm mərhələdir və şirkətin bərpaolunan enerji, innovasiya və davamlı inkişafa uzunmüddətli sadiqliyini bir daha vurğulayır.
Yeni elektrik stansiyası yalnız elektrikli nəqliyyat vasitələri üçün nəzərdə tutulub və ekoloji cəhətdən təmiz nəqliyyatın inkişafı və Gürcüstanın enerji transformasiyasının sürətləndirilməsi istiqamətində strateji cəhətdən vacib bir addımdır. Layihə SOCAR-ın ESG prioritetlərinə və korporativ sosial məsuliyyət strategiyasına tam uyğundur və şirkətin ekoloji yönümlü infrastrukturun inkişafına dair qlobal yanaşmanı əks etdirir.
Stansiya dörd şarj cihazı ilə təchiz olunub ki, bu da altı elektrik avtomobilini eyni vaxtda doldurmağa imkan verir. Cihazlardan ikisi 120 kVt gücündə sürətli şarj rejimində işləyir ki, bu da dörd elektrik avtomobilini təxminən 40 dəqiqə ərzində tam şarj etməyə imkan verir. 22 kVt gücündə daha iki şarj cihazı stansiyada yerləşən sıfır plastik konsepsiyalı WAY MART mağazası və kafesində vaxt keçirməyi üstün tutan müştərilər üçün nəzərdə tutulub.
Elektrik stansiyası qismən Günəş enerjisi ilə işləyir ki, bu da SOCAR-ın enerjiyə qənaət edən və ətraf mühitə zərər verməyən həllərin tətbiqində regional lider olmaq ambisiyasını təsdiqləyir. Bu təşəbbüs şirkətin Gürcüstandakı genişmiqyaslı bərpaolunan enerji layihələrinə əsaslanır. Hazırda SOCAR ölkə daxilində altı yanacaqdoldurma məntəqəsində Günəş panellərinə malikdir və yaxın gələcəkdə Günəş infrastrukturunu digər yerlərə də genişləndirməyi planlaşdırır.
Gürcüstanda elektrikli nəqliyyat vasitələri bazarının illik artımı ikirəqəmli olduğundan, elektrikli nəqliyyat vasitələrinin sayının 2025-ci ildəki 17 mindən 2030-cu ilə qədər 70-80 minə çatacağı proqnozlaşdırılır. Müvafiq olaraq, elektrik şarj cihazlarına tələbat artacaq.
Müvafiq infrastrukturun inkişaf etdirilməsi SOCAR-ın əsas strateji prioritetlərindən birinə çevrilib. Hazırda SOCAR-ın 15 doldurma stansiyasında elektrikli nəqliyyat vasitələri üçün doldurma stansiyaları fəaliyyət göstərir. Ölkə daxilində daha çox müştərinin etibarlı, əlçatan və səmərəli doldurma şəbəkəsindən faydalana bilməsi üçün genişləndirmə prosesi fəal şəkildə davam edir.
Gürcüstanda tam elektrik enerjisi ilə işləyən elektrik stansiyasının açılışı bu daha geniş transformasiya gündəliyinin bir hissəsidir və SOCAR-ın balanslı və dayanıqlı enerji gələcəyinin inkişafı yolunda mütərəqqi, beynəlxalq enerji şirkəti kimi mövqeyini bir daha təsdiqləyir.