Gələcəyin inkişaf trayektoriyası
11 fevral 2026-cı il tarixində keçirilmiş müşavirədə İlham Əliyev tərəfindən təqdim olunan “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planı ölkənin idarəçilik fəlsəfəsində keyfiyyət baxımından yeni mərhələnin başlandığını nümayiş etdirdi. Prezidentin çıxışı bir daha göstərdi ki, rəqəmsallaşma artıq ayrıca bir texnoloji proses deyil, Azərbaycanın dövlət idarəçiliyi, iqtisadi modeli və sosial münasibətlərinin əsas dayağına çevrilir. Bu yanaşma dövlətin fəaliyyətində çevikliyin, şəffaflığın və səmərəliliyin institusional əsaslar üzərində qurulmasını hədəfləyir və vətəndaş–dövlət münasibətlərində keyfiyyətcə yeni mühit formalaşdırır.
Yeni rəqəmsal arxitektura konsepsiyası idarəetmədə məlumatın əsas strateji resursa çevrilməsini nəzərdə tutur. Dövlət orqanları arasında məlumat axınının vahid platformada birləşdirilməsi qərarların daha dəqiq, daha sürətli və daha əsaslandırılmış qəbul edilməsinə imkan yaradacaq. Bu isə bürokratik maneələrin aradan qaldırılmasına, inzibati prosedurların sadələşdirilməsinə və insan faktorundan asılılığın azalmasına gətirib çıxaracaq. Prezident İlham Əliyevin vurğuladığı kimi, gələcəkdə vətəndaş dövlət qurumları ilə münasibətlərini əsasən rəqəmsal mühitdə quracaq və bu mühit onun hüquqlarını, vaxtını və rahatlığını maksimum dərəcədə qoruyacaq.
Müşavirədə təqdim olunan vahid fəaliyyət planı iqtisadiyyatın bütün sahələrinin rəqəmsal transformasiyasını da əsas prioritet kimi müəyyən edir. Süni intellekt, böyük verilənlər və avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemlərinin tətbiqi istehsalın, logistik zəncirlərin, maliyyə axınlarının və sosial xidmətlərin səmərəliliyini yüksəldəcək. Bu proseslər Azərbaycanın milli rəqabət qabiliyyətini gücləndirməklə yanaşı, ölkəni regionda texnoloji inkişafın aparıcı mərkəzlərindən birinə çevirəcək. Rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı yeni iş yerlərinin yaradılmasına, innovativ sahibkarlığın genişlənməsinə və qeyri-neft sektorunun dayanıqlı böyüməsinə güclü təkan verəcək.
Prezidentin çıxışında insan kapitalının rolu xüsusi vurğulandı. Rəqəmsal dövlət yalnız texnologiya ilə deyil, onu idarə edən peşəkar kadrlarla formalaşır. Bu baxımdan dövlət qulluqçularının rəqəmsal bacarıqlarının artırılması, analitik düşüncəyə və müasir idarəetmə metodlarına yiyələnməsi yeni arxitekturanın əsas şərtidir. Gənc mütəxəssislərin dövlət idarəçiliyinə cəlb olunması və innovativ düşüncənin sistemə inteqrasiyası Azərbaycanın uzunmüddətli inkişaf strategiyasına xidmət edən əsas istiqamətlərdəndir.
11 fevral müşavirəsi bir daha sübut etdi ki, Azərbaycan rəqəmsal transformasiyanı yalnız texnoloji yenilənmə kimi deyil, milli inkişafın əsas ideoloji və institusional sütunu kimi qəbul edir. “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” vahid fəaliyyət planı dövlətin gələcək onilliklərdə necə idarə olunacağını, iqtisadiyyatın hansı əsaslar üzərində inkişaf edəcəyini və cəmiyyətin rəqəmsal mühitdə necə formalaşacağını müəyyən edən strateji yol xəritəsidir. Prezident İlham Əliyevin liderliyi ilə həyata keçirilən bu islahatlar Azərbaycanı daha çevik, daha güclü və daha müasir dövlətə çevirərək qlobal rəqabət mühitində mövqelərini möhkəmləndirəcək.