Rəqəmsal İnkişafın Strateji Prioritetləri
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 11 fevral 2026‑cı il tarixində keçirilmiş “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə çıxış etmişdir. Dövlət başçısı çıxışında ölkəmizin rəqəmsal transformasiya strategiyasını təqdim etmiş, bu sahədə vahid və koordinasiyalı yanaşmanın əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Prezident İlham Əliyev bəyan etmişdir ki, vahid rəqəmsal platforma dövlət orqanları arasında məlumat mübadiləsini sürətləndirəcək, vətəndaşlara göstərilən xidmətlərin keyfiyyətini yüksəldəcək və idarəetmədə şəffaflığı təmin edəcəkdir. Dövlət başçısı qeyd etmişdir ki, platforma məlumatların mərkəzləşdirilmiş idarə olunması, elektron xidmətlərin standartlaşdırılması və kibertəhlükəsizliyin təminatı prinsiplərinə əsaslanacaqdır.
Prezident İlham Əliyev çıxışında təhsil sektorunda rəqəmsal innovasiyaların tətbiqi məsələsini diqqətə çatdırmışdır. Dövlət başçısı vurğulamışdır ki, müəllim və tələbələrin rəqəmsal platformalara çıxışı tədris prosesini əlçatan və keyfiyyətli edəcək, distant təhsilin inkişafını təmin edəcəkdir.
Dövlət başçısı həmçinin səhiyyə sistemində rəqəmsallaşdırmanın strateji əhəmiyyətini qeyd etmişdir. Prezident İlham Əliyev bəyan etmişdir ki, elektron tibbi qeydiyyat, telemeditsina və onlayn xidmətlər vətəndaşlara xidmətin sürətini artıracaq, məlumatların qorunmasını təmin edəcək və idarəetmədə şəffaflığı gücləndirəcəkdir.
Prezident İlham Əliyev çıxışında iqtisadi sahədə rəqəmsal transformasiyanın əhəmiyyətini vurğulamışdır. Dövlət başçısı bəyan etmişdir ki, vahid rəqəmsal arxitektura kiçik və orta sahibkarlığın inkişafını sürətləndirəcək, innovativ layihələrin tətbiqinə şərait yaradacaq və Azərbaycanın beynəlxalq rəqabət qabiliyyətini artıracaqdır.
Prezident İlham Əliyev həmçinin kibertəhlükəsizlik və məlumatların qorunması məsələsinə toxunmuşdur. Dövlət başçısı qeyd etmişdir ki, bütün dövlət informasiya sistemləri beynəlxalq standartlara uyğun qorunacaq, vətəndaş məlumatları etibarlı şəkildə müdafiə olunacaq və sistemlərin dayanıqlığı təmin ediləcəkdir.
Dövlət başçısı çıxışında dövlət və özəl sektor arasında rəqəmsal əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələsini vurğulamışdır. Prezident İlham Əliyev bəyan etmişdir ki, koordinasiyalı rəqəmsal layihələr texnoloji inkişafı sürətləndirəcək, idarəetmədə səmərəliliyi artıracaq və innovativ həllərin tətbiqini təmin edəcəkdir.
Prezident İlham Əliyev çıxışında kadr hazırlığı və peşəkar təlim proqramlarının əhəmiyyətini qeyd etmişdir. Dövlət başçısı vurğulamışdır ki, bu proqramlar rəqəmsal idarəetmənin səmərəliliyini artıracaq, gənc nəsilin bacarıqlarını inkişaf etdirəcək və informasiya cəmiyyətinə keçidi sürətləndirəcəkdir.
Dövlət başçısı çıxışını yekunlaşdıraraq bəyan etmişdir ki, “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” vahid fəaliyyət planı dövlət idarəçiliyini modernləşdirmək, ictimai xidmətləri təkmilləşdirmək və iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətini artırmaq məqsədini daşıyır. Prezident İlham Əliyev vurğulamışdır ki, bu strategiya Azərbaycanın rəqəmsal transformasiya sahəsində lider mövqeyini gücləndirəcək və uzunmüddətli inkişaf hədəflərinə xidmət edəcəkdir.