Ana səhifə / Arxiv / İnsan qardaşlığı anlayışı beynəlxalq dialoq kontekstində: Əbu-Dabi çıxışı
İnsan qardaşlığı anlayışı beynəlxalq dialoq kontekstində: Əbu-Dabi çıxışı
4 fevral 2026-cı ildə Əbu-Dabidə keçirilən “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın təqdimolunma mərasimində Prezident İlham Əliyevin çıxışı müasir dövrün əsas çağırışlarına yönəlmiş məzmunlu və ölçülü bir mövqe ortaya qoydu. Bu çıxış diplomatik protokol çərçivəsindən kənara çıxaraq, qlobal miqyasda aktual olan insan qardaşlığı ideyasına siyasi və mənəvi yanaşmanı əks etdirdi. Prezident İlham Əliyev çıxışında insan qardaşlığını yalnız humanitar dəyər kimi deyil, beynəlxalq münasibətlər sistemində sabitliyin vacib şərti kimi təqdim etdi. O qeyd etdi ki, dünyada artan qarşıdurmalar, dini və etnik zəmində gərginliklər dialoq və qarşılıqlı hörmətin nə qədər zəruri olduğunu bir daha göstərir. Bu kontekstdə Azərbaycanın təcrübəsi nümunə kimi səsləndirildi. Çıxışda Azərbaycanın multikultural və tolerant cəmiyyət modeli xüsusi vurğulandı. Prezident bildirdi ki, müxtəlif dinlərin və mədəniyyətlərin birgə yaşaması Azərbaycan üçün konseptual yanaşma deyil, tarixi reallıqdır. Dövlət siyasəti bu reallığın qorunmasına və inkişafına xidmət edir. Bu yanaşma ölkənin daxili sabitliyinin əsas amillərindən biri kimi təqdim olundu. Prezident İlham Əliyev, həmçinin, Azərbaycanın beynəlxalq humanitar təşəbbüslərinə toxunaraq, mədəni və dini irsin qorunması istiqamətində görülən işləri qeyd etdi. Bu fəaliyyətlərin məqsədi ayrı-ayrı mədəniyyətləri qarşı-qarşıya qoymaq deyil, ümumbəşəri dəyərlər ətrafında birləşdirməkdir. Çıxışda bu yanaşmanın konkret nəticələr verdiyi diqqətə çatdırıldı. Mərasimdə səslənən fikirlər Azərbaycanın xarici siyasət kursunun mahiyyətini də aydın şəkildə ortaya qoydu. Prezident vurğuladı ki, ölkəmiz beynəlxalq münasibətlərdə qarşılıqlı hörmətə, suverenliyə və dialoqa əsaslanan əməkdaşlığı prioritet hesab edir. İnsan qardaşlığı anlayışı bu siyasətin ideoloji əsaslarından biri kimi təqdim olundu. Ümumilikdə, Prezident İlham Əliyevin “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın təqdimolunma mərasimindəki çıxışı balanslı, məzmunlu və aktuallığını qoruyan mesajlarla yadda qaldı. Bu çıxış Azərbaycanın qlobal çağırışlara yanaşmasını, dəyərlərə əsaslanan mövqeyini və beynəlxalq ictimaiyyətlə dialoqa açıq olduğunu nümayiş etdirdi.