Strateji baxış və yeni inkişaf mərhələsi
Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə çıxışı ölkəmizin rəqəmsal transformasiya strategiyasının institusional və konseptual əsaslarını müəyyən edən mühüm proqram xarakterli bəyanat kimi qiymətləndirilir.
Dövlət başçısı çıxışında vurğulayıb ki, qlobal miqyasda dördüncü sənaye inqilabının sürətlənməsi, süni intellekt və böyük verilənlər texnologiyalarının geniş tətbiqi dövlətlərin rəqabət qabiliyyətini birbaşa müəyyən edən əsas amillərdəndir. Bu kontekstdə Azərbaycanın rəqəmsal transformasiyası yalnız texniki modernləşmə deyil, idarəetmə fəlsəfəsinin yenilənməsi və iqtisadi modelin daha innovativ əsaslara keçirilməsi deməkdir.
“Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” vahid fəaliyyət planı dövlət idarəçiliyinin optimallaşdırılması, xidmətlərin elektron müstəviyə tam keçidi və qərar qəbuletmə prosesində məlumat əsaslı yanaşmanın tətbiqini nəzərdə tutur. Bu isə şəffaflığın artırılması, resurslardan səmərəli istifadə və operativliyin yüksəldilməsi baxımından keyfiyyətcə yeni mərhələdir.
Prezident İlham Əliyev dövlət qurumları arasında məlumat mübadiləsinin vahid rəqəmsal platforma üzərindən həyata keçirilməsinin vacibliyini xüsusi qeyd edib. İnstitusional inteqrasiya nəticəsində təkrarlanan prosedurların aradan qaldırılması, bürokratik maneələrin azaldılması və vətəndaş məmnunluğunun yüksəldilməsi hədəflənir.
Bu model həmçinin dövlət xidmətlərinin əlçatanlığını artıraraq sosial inklüzivliyi gücləndirəcək və regionlararası rəqəmsal fərqlərin minimuma endirilməsinə xidmət edəcək.
Müşavirədə kibertəhlükəsizlik məsələləri ayrıca prioritet kimi müəyyən olunub. Rəqəmsal infrastrukturun inkişafı ilə paralel olaraq milli informasiya təhlükəsizliyi sisteminin gücləndirilməsi, kritik infrastrukturun qorunması və strateji məlumatların mühafizəsi əsas istiqamətlərdəndir.
Rəqəmsal suverenliyin təmin olunması dövlət müstəqilliyinin mühüm komponenti kimi dəyərləndirilir. Bu baxımdan yerli mütəxəssislərin hazırlanması, beynəlxalq təcrübənin tətbiqi və qabaqcıl texnologiyaların inteqrasiyası strateji əhəmiyyət daşıyır.
Prezident İlham Əliyev çıxışında insan kapitalının rəqəmsal transformasiyada həlledici rolunu önə çəkib. Təhsil sistemində İKT bacarıqlarının genişləndirilməsi, startap ekosisteminin dəstəklənməsi, innovasiya və texnologiya yönümlü təşəbbüslərin təşviqi ölkənin rəqəmsal gələcəyinin əsas dayaqları kimi təqdim olunub.
Bu yanaşma göstərir ki, rəqəmsal arxitektura yalnız infrastruktur layihəsi deyil, həm də cəmiyyətin intellektual potensialının səfərbər edilməsi və yeni iqtisadi imkanların yaradılması prosesidir.
“Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” vahid fəaliyyət planı dövlət idarəçiliyində səmərəliliyin artırılması, iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətinin gücləndirilməsi və vətəndaşlara göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi baxımından kompleks və uzunmüddətli strateji sənəd kimi çıxış edir.
Prezident İlham Əliyevin müşavirədə səsləndirdiyi prioritetlər Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf modelinin ardıcıl, sistemli və məqsədyönlü şəkildə həyata keçiriləcəyini nümayiş etdirir. Bu isə ölkəmizin qlobal rəqəmsal transformasiya prosesində layiqli yerini möhkəmləndirməsinə və regional liderliyini daha da gücləndirməsinə xidmət edəcək.