Azərbaycanın rəqəmsal gələcəyi, Prezident İlham Əliyevin Yeni Arxitektura Planı
Cənab Prezident İlham Əliyev uzun illərdir ki, rəqəmsal transformasiya və informasiya texnologiyalarına diqqətini davamlı olaraq artırır. Onun təşəbbüsləri sayəsində Azərbaycan dövlət idarəçiliyində innovasiyalar və rəqəmsal xidmətlər ön plana çıxıb, ölkədə “e-hökumət” sistemləri və kibertəhlükəsizlik tədbirləri genişləndirilib. Prezident çıxışında vurğuladı ki, bu sahəyə davamlı diqqət yalnız texnoloji yenilik üçün deyil, həm də milli təhlükəsizlik, iqtisadi dayanıqlılıq və sosial rifahın möhkəmləndirilməsi məqsədilə vacibdir. Onun sözlərinə görə, rəqəmsal transformasiya ölkənin inkişaf modelinin əsas sütunlarından birinə çevrilir və bu, Azərbaycanın gələcək perspektivlərini daha da möhkəmləndirəcək.
Yeni fəaliyyət planı çərçivəsində nəzərdə tutulmuş “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” dövlət qurumları arasında tam inteqrasiya olunmuş məlumat mübadiləsini, vahid bulud infrastrukturunun yaradılmasını, süni intellekt əsaslı qərar qəbuletmə mexanizmlərini və vətəndaş yönümlü xidmət modelini əhatə edir. Məqsəd “kağızsız hökumət” prinsipinə keçid və insan faktorundan asılılığın minimuma endirilməsidir. Bununla yanaşı, plan dövlətin fəaliyyətini sürətləndirəcək, şəffaflığı artıracaq və vətəndaşların dövlət qurumlarına çıxışını asanlaşdıracaq.
Planın mərkəzində Milli Məlumat Platformasının yaradılması dayanır. Ölkəmzin Başçısı bildirdi ki, bütün dövlət informasiya sistemləri mərhələli şəkildə vahid arxitekturaya inteqrasiya olunacaq. Platforma real vaxt rejimində analitika, proqnozlaşdırma modelləri, risklərin erkən aşkarlanması və şəffaf hesabatlılıq mexanizmlərini təmin edəcək. Süni intellekt tətbiqləri vergi inzibatçılığı, sosial təminat, səhiyyə və şəhər idarəetməsi sahələrində geniş istifadə olunacaq. Bu, dövlətin xidmətlərini daha operativ və dəqiq etməklə yanaşı, vətəndaş məmnunluğunu da yüksəldəcək.
Rəqəmsal arxitektura yalnız dövlət sektorunu deyil, özəl sektoru da əhatə etməlidir. Cənab Prezident qeyd etdi ki, rəqəmsal iqtisadiyyat neftdən sonrakı dövrdə Azərbaycanın əsas dayaq sütunlarından birinə çevrilməlidir. Plan çərçivəsində startaplara vergi və maliyyə stimulları, regional innovasiya mərkəzlərinin yaradılması, texnoparkların rəqəmsal şəbəkəyə inteqrasiyası və kibertəhlükəsizlik sahəsində yerli kadr potensialının artırılması nəzərdə tutulur. Bu təşəbbüslər ölkədə innovasiya ekosistemini genişləndirəcək və regionda rəqəmsal iqtisadiyyatın liderliyini təmin edəcək.
Məlumat suverenliyinin qorunması da prioritet olaraq diqqətə çatdırıldı. Yeni arxitektura çərçivəsində milli data mərkəzlərinin gücləndirilməsi, strateji informasiya sistemlərinin ölkə daxilində yerləşdirilməsi və kibertəhlükəsizlik üzrə milli monitorinq mexanizmlərinin qurulması planlaşdırılır. Bu, Azərbaycanın rəqəmsal müstəqilliyini təmin etməklə yanaşı, strateji qərarların təhlükəsizliyini də gücləndirəcək.
Plan həmçinin təhsil və kadr hazırlığını xüsusi diqqətə alır. Məktəblərdən başlayaraq rəqəmsal bacarıqların formalaşdırılması, ali təhsil müəssisələrində süni intellekt, böyük verilənlər və kibertexnologiyalar üzrə ixtisasların genişləndirilməsi prioritet olacaq. Bu addımlar, gənc nəslin rəqəmsal iqtisadiyyata hazırlanmasını təmin etməklə, həm də ölkənin innovativ potensialını artıracaq.
Bu vahid fəaliyyət planı Azərbaycanın strateji inkişaf xəritəsində mühüm mərhələdir. Cənab Prezident İlham Əliyevin çıxışı göstərdi ki, rəqəmsal transformasiya yalnız texnoloji yenilənmə deyil, milli inkişaf modelinin əsas elementi kimi həyata keçiriləcək və ölkəni regionda rəqəmsal idarəetmə və innovasiya mərkəzinə çevirəcək. Həmçinin, bu plan dövlətin fəaliyyətini daha çevik, şəffaf və vətəndaş yönümlü etməklə, Azərbaycanın beynəlxalq rəqabətqabiliyyətini də artıracaq.