Beynəlxalq etimadın təcəssümü
Şeyx Zayedin adını daşıyan nüfuzlu mükafata layiq görülmək uzun illər ərzində aparılan ardıcıl və məqsədyönlü fəaliyyətin, düşünülmüş dövlət siyasətinin və əldə olunan real nəticələrin məntiqi yekunu kimi qiymətləndirilir. Bu mükafat yalnız simvolik məna daşımır, eyni zamanda Şeyx Zayed tərəfindən müəyyənləşdirilmiş inkişaf, tərəqqi və humanizm prinsiplərinə əsaslanan siyasi xəttin beynəlxalq səviyyədə yüksək qiymətləndirilməsinin ifadəsidir. Belə bir mükafatın təqdim olunması görülən işlərin miqyasını və əhəmiyyətini bir daha ön plana çıxarır.
Bu ali təltifin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyevə təqdim edilməsi onun rəhbərliyi dövründə ölkənin siyasi, iqtisadi və sosial sahələrdə qazandığı mühüm nailiyyətlərlə birbaşa bağlıdır. Dövlət başçısının həyata keçirdiyi məqsədyönlü və balanslaşdırılmış xarici siyasət nəticəsində bir sıra strateji əhəmiyyətli beynəlxalq müqavilələr imzalanmış, ölkələrarası münasibətlər qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan yeni mərhələyə yüksəlmişdir. Bu müqavilələr ölkənin milli maraqlarının qorunmasına xidmət etməklə yanaşı, regional sabitliyin möhkəmlənməsinə və uzunmüddətli əməkdaşlıq münasibətlərinin formalaşmasına zəmin yaratmışdır.
Cənab Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə enerji, nəqliyyat, ticarət və investisiya sahələrində reallaşdırılan irimiqyaslı layihələr ölkənin iqtisadi potensialının gücləndirilməsində mühüm rol oynamışdır. Azərbaycanın beynəlxalq layihələrdə fəal iştirakı onun etibarlı tərəfdaş kimi tanınmasına, qlobal miqyasda söz sahibinə çevrilməsinə şərait yaratmışdır. Bu istiqamətdə atılan addımlar ölkənin strateji mövqeyini daha da möhkəmləndirmiş, iqtisadi təhlükəsizliyinin təmin olunmasına mühüm töhfə vermişdir.
Eyni zamanda, ölkə rəhbərliyi tərəfindən həyata keçirilən islahatlar sosial rifahın yüksəldilməsinə, insan kapitalının inkişafına, təhsil və elmin gücləndirilməsinə yönəlmişdir. Bu yanaşma göstərir ki, aparılan siyasətin mərkəzində insan amili dayanır və inkişaf yalnız iqtisadi göstəricilərlə deyil, eyni zamanda sosial ədalət və dayanıqlılıq prinsipləri ilə ölçülür. Daxili sabitliyin möhkəmləndirilməsi ilə yanaşı, beynəlxalq mövqelərin güclənməsi də bu siyasətin real nəticələr verdiyini açıq şəkildə nümayiş etdirir.
Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş inkişaf və müasirləşmə xətti bu gün də uğurla davam etdirilir və müasir dövrün çağırışlarına uyğun şəkildə zənginləşdirilir. Bu xəttin davamlılığı siyasi ardıcıllığın, güclü liderliyin və aydın strateji baxışın dövlətin gələcəyi üçün nə qədər mühüm olduğunu təsdiqləyir. Görülən işlər, imzalanan müqavilələr və həyata keçirilən təşəbbüslər bu siyasətin formal deyil, real məzmun daşıdığını ortaya qoyur.
Məhz bütün bu çoxşaxəli fəaliyyətin, ardıcıl siyasətin və uzunmüddətli strateji baxışın nəticəsi olaraq ölkə başçımız Şeyx Zayedin adını daşıyan nüfuzlu mükafata layiq görülmüşdür. Bu təltif görülmüş işlərin, əldə olunmuş nailiyyətlərin və ölkənin beynəlxalq mövqeyini möhkəmləndirən təşəbbüslərin beynəlxalq səviyyədə tanınmasının bariz nümunəsidir.