Sülhün beynəlxalq əhəmiyyəti
Prezident İlham Əliyevin 4 fevral 2026-cı ildə Əbu-Dabidə “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın təqdimolunma mərasimində səsləndirdiyi fikirlər müasir dövrdə sülhün, əməkdaşlığın və qarşılıqlı etimadın regional və qlobal əhəmiyyətini aydın şəkildə əks etdirir. Azərbaycan və Ermənistan arasında əldə olunmuş sülh yalnız iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşması baxımından deyil, daha geniş region üçün strateji əhəmiyyət daşıyır. Uzun illər davam etmiş münaqişə Cənubi Qafqazda təhlükəsizlik riskləri yaratmış, iqtisadi inkişafı ləngitmiş və humanitar fəsadlara səbəb olmuşdur. Bu baxımdan sülhün bərqərar olunması regionda sabitliyin möhkəmlənməsinə, əməkdaşlıq imkanlarının genişlənməsinə və qarşılıqlı asılılığın artmasına xidmət edir.
Vaşinqtonda keçirilmiş Zirvə Görüşündən sonra ötən altı ay ərzində tərəflər arasında tərəfdaşlıq və əməkdaşlıq münasibətləri yeni mərhələyə qədəm qoymuşdur. Bu dövr qarşılıqlı siyasi iradənin praktik addımlarla möhkəmləndiyi, uzunmüddətli və dayanıqlı sülhə doğru real irəliləyişlərin əldə olunduğu mərhələ kimi səciyyələndirilə bilər. Diplomatik təmasların intensivləşməsi və beynəlxalq ictimaiyyətin dəstəyi sülh prosesinin davamlı xarakter almasına şərait yaratmışdır.
Şeyx Zayed bin Sultan Al Nəhyanın adını daşıyan “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”na layiq görülmək insanpərvərlik, tolerantlıq və xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşma prinsiplərinə verilən yüksək qiymətin göstəricisidir. Bu mükafat Şeyx Zayedin qoyduğu mənəvi və siyasi irsin davamı olaraq sülhün və humanist dəyərlərin təşviqinə xidmət edir. Belə bir mükafatın təqdim olunması Azərbaycan tərəfindən həyata keçirilən sülh təşəbbüslərinin beynəlxalq səviyyədə tanındığını göstərir.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin hazırkı lideri Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyan atasının inkişaf, tərəqqi və davamlı müasirləşmə siyasətini uğurla davam etdirir. Onun rəhbərliyi altında ölkə iqtisadi, sosial və texnoloji sahələrdə mühüm nailiyyətlər əldə etmiş, eyni zamanda regional və qlobal miqyasda sülh və sabitliyə töhfə verən təşəbbüslərlə çıxış etmişdir. Bu siyasət beynəlxalq əməkdaşlığın və qarşılıqlı hörmətə əsaslanan münasibətlərin gücləndirilməsinə yönəlmişdir.
Uzunmüddətli münaqişəyə, əzablara və qarşılıqlı etimadsızlığa baxmayaraq, sülhün mümkün olduğu Azərbaycan-Ermənistan münasibətləri nümunəsində bir daha sübut olunmuşdur. Tarixi ziddiyyətlər və dərin sosial-psixoloji baryerlər mövcud olsa da, siyasi iradə, beynəlxalq hüquqa əsaslanan yanaşma və dialoq bu maneələrin aradan qaldırılmasına imkan verir. Bu proses göstərir ki, sülh alternativsiz və əldə edilə bilən bir məqsəddir.
Sülhün bərqərar olunmasında beynəlxalq aktorların rolu da xüsusi qeyd olunmalıdır. Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesinə verdiyi töhfəyə görə Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Trampa minnətdarlığın ifadə edilməsi beynəlxalq vasitəçilik səylərinin əhəmiyyətini vurğulayır. ABŞ-ın diplomatik təşəbbüsləri tərəflər arasında dialoqun davam etdirilməsinə və qarşılıqlı anlaşmanın möhkəmlənməsinə müsbət təsir göstərmişdir.
Sülhün real və praktik nəticələri iqtisadi sahədə atılan addımlarda da öz əksini tapmışdır. Azərbaycan təkcə öz ərazisindən Ermənistana yük daşımalarına qoyulmuş məhdudiyyətləri aradan qaldırmamış, eyni zamanda Ermənistana neft məhsullarının ixracına başlamışdır. Bu addımlar qarşılıqlı etimadın möhkəmləndirilməsinə, iqtisadi əlaqələrin bərpasına və regionda dayanıqlı inkişafın təmin olunmasına xidmət edir. Beləliklə, sülh prosesi yalnız siyasi razılaşma deyil, həm də konkret iqtisadi və humanitar əməkdaşlıq mexanizmləri ilə möhkəmləndirilən kompleks bir proses kimi çıxış edir.